Recom Power R0.5S12-2412/H
R0.5S12-2412/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-2412/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-2412/H.pdf
Availability of R0.5S12-2412/H
QUANTITY
R0.5S12-2412/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-2412/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-2412/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-2412/H
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-2412/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-2412/H Details Description
Related parts for R0.5S12-2412/H
JUMPER-H9991TR/1852GR/X 5" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf