Recom Power R0.5S12-2412-R
R0.5S12-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-2412-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-2412-R.pdf
Availability of R0.5S12-2412-R
QUANTITY
R0.5S12-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-2412-R
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-2412-R Details Description
Related parts for R0.5S12-2412-R
IC 5 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 40V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 20X2X12" 5A MED datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LPA1/3 5.08 STI4.5 OR datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 27-33AT 200V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf