Recom Power R0.5S12-3.305/H
R0.5S12-3.305/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-3.305/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-3.305/H.pdf
Availability of R0.5S12-3.305/H
QUANTITY
R0.5S12-3.305/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-3.305/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-3.305/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-3.305/H
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-3.305/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-3.305/H Details Description
Related parts for R0.5S12-3.305/H
IDC CABLE - MKR24K/MC24M/MKR24K datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
LINK DAISY CHAIN 9 POLE EXTENDER datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 280MA 882 MOHM datasheet.pdf
RES 450 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH DOWN RJ45 0.5URM TAA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf