Recom Power R0.5S12-3.305/HP-R
R0.5S12-3.305/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-3.305/HP-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-3.305/HP-R.pdf
Availability of R0.5S12-3.305/HP-R
QUANTITY
R0.5S12-3.305/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-3.305/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-3.305/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-3.305/HP-R
Related LinksR0.5S12-3, R0.5S12-3.305/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-3.305/HP-R Details Description
Related parts for R0.5S12-3.305/HP-R
CONN HEADER 12POS SGL PCB 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0606 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 20MSPS 48-QFN datasheet.pdf
RES 82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf