Recom Power R0.5S12-3.305/P
R0.5S12-3.305/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-3.305/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-3.305/P.pdf
Availability of R0.5S12-3.305/P
QUANTITY
R0.5S12-3.305/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-3.305/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-3.305/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-3.305/P
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-3.305/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-3.305/P Details Description
Related parts for R0.5S12-3.305/P
IC OPAMP GP 75MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC OVP/OCP PROTECTION CTLR 8TSOT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
GK NICU PTAF PU NR REC datasheet.pdf
RES 100 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf