Recom Power R0.5S12-3.305
R0.5S12-3.305 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-3.305
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-3.305.pdf
Availability of R0.5S12-3.305
QUANTITY
R0.5S12-3.305 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-3.305
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-3.305
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-3.305
Related LinksR0.5S1, R0.5S12-3.305 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-3.305 Details Description
Related parts for R0.5S12-3.305
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LAMP INCAN 28V T-1 1/2 LW/MLW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
2.5 WTW PLG HSG SINGLE ROW 2CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 120MA 23.4 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT PCB D datasheet.pdf
220UF 50V 12,5X13,5 datasheet.pdf