Vishay/Dale RNC55K51R1FRRSL
RNC55K51R1FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K51R1FRRSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K51R1FRRSL.pdf
Availability of RNC55K51R1FRRSL
QUANTITY
RNC55K51R1FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K51R1FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K51R1FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K51R1FRRSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K51R1FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K51R1FRRSL Details Description
Related parts for RNC55K51R1FRRSL
IDC CABLE - MKS10K/MC10F/MCS10K datasheet.pdf
IC ACCELER 70G DUAL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 252POS DUAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 324BGA datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf