Vishay/Dale RNC55J8250BSBSL
RNC55J8250BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8250BSBSL
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8250BSBSL.pdf
Availability of RNC55J8250BSBSL
QUANTITY
RNC55J8250BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8250BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8250BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8250BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8250BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8250BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J8250BSBSL
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-SOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SGL 10DFN datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.4" CA datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION CAT5 datasheet.pdf
SGE88-4-0200-100MQD datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
INSERT MALE 10P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf