Recom Power R0.5S12-3.312/P
R0.5S12-3.312/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-3.312/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-3.312/P.pdf
Availability of R0.5S12-3.312/P
QUANTITY
R0.5S12-3.312/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-3.312/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-3.312/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-3.312/P
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-3.312/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-3.312/P Details Description
Related parts for R0.5S12-3.312/P
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 15A GBPC-T/W datasheet.pdf
P1 REFLECTIVE TAPE CASSETTE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf