Recom Power R0.5S8-2405/P
R0.5S8-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-2405/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-2405/P.pdf
Availability of R0.5S8-2405/P
QUANTITY
R0.5S8-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-2405/P
Related LinksR0.5S8, R0.5S8-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-2405/P Details Description
Related parts for R0.5S8-2405/P
TVS DIODE 24VWM 43VC SMC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 14BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 9A P2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN H4 MALE HALF 14AWG/2.5MM2 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3K OHM 4SIP datasheet.pdf
FLANGED SPADE INSULKRIMP (B-216- datasheet.pdf
FUSE 200A 660V AC / 350V DC BS88 datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf