Recom Power R0.5S8-2412/P-R
R0.5S8-2412/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-2412/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-2412/P-R.pdf
Availability of R0.5S8-2412/P-R
QUANTITY
R0.5S8-2412/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-2412/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-2412/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-2412/P-R
Related LinksR0.5S8-, R0.5S8-2412/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-2412/P-R Details Description
Related parts for R0.5S8-2412/P-R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.52" CA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM YELLOW DIFF datasheet.pdf