Vishay/Dale RNC60H1581BSRE6
RNC60H1581BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1581BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1581BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1581BSRE6
QUANTITY
RNC60H1581BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1581BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1581BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1581BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1581BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1581BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1581BSRE6
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DL 4-1 16-DIP datasheet.pdf
PUSH TO STOP datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 1.2MM TRANS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf