Recom Power R0.5S8-2412/P-R
R0.5S8-2412/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-2412/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-2412/P-R.pdf
Availability of R0.5S8-2412/P-R
QUANTITY
R0.5S8-2412/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-2412/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-2412/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-2412/P-R
Related LinksR0.5S8-, R0.5S8-2412/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-2412/P-R Details Description
Related parts for R0.5S8-2412/P-R
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 R/A DL datasheet.pdf
HP 1 FOR ADP 1 PA BG datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR30H/AE30M/HPL30H datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 220 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 27-36AWG TAB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB R/A G50 SS datasheet.pdf