Recom Power R0.5S8-2412-R
R0.5S8-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-2412-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-2412-R.pdf
Availability of R0.5S8-2412-R
QUANTITY
R0.5S8-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-2412-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-2412-R
Related LinksR0.5S8, R0.5S8-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-2412-R Details Description
Related parts for R0.5S8-2412-R
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 15VC MSOP10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf