Recom Power R0.5S8-3.312-R
R0.5S8-3.312-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-3.312-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-3.312-R.pdf
Availability of R0.5S8-3.312-R
QUANTITY
R0.5S8-3.312-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-3.312-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-3.312-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-3.312-R
Related LinksR0.5S8-, R0.5S8-3.312-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-3.312-R Details Description
Related parts for R0.5S8-3.312-R
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 16LGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 100MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMB datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V/2.5V datasheet.pdf