Recom Power R0.5Z-0505/H-R
R0.5Z-0505/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-0505/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 05VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-0505/H-R.pdf
Availability of R0.5Z-0505/H-R
QUANTITY
R0.5Z-0505/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-0505/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-0505/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)5.25V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency55%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-0505/H-R
Related LinksR0.5Z-0, R0.5Z-0505/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-0505/H-R Details Description
Related parts for R0.5Z-0505/H-R
SMD GRAB CLIP-BANAN PLUG 24" RED datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 30POS DL T/H TIN datasheet.pdf
IC EMC CAN TRANSCEIVER 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A TO252 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf