Recom Power R0.5Z-0515/H
R0.5Z-0515/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-0515/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 15VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-0515/H.pdf
Availability of R0.5Z-0515/H
QUANTITY
R0.5Z-0515/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-0515/H
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-0515/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)5.25V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency62%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-0515/H
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-0515/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-0515/H Details Description
Related parts for R0.5Z-0515/H
FIXED IND 82UH 2A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
2 CH EMI FILTER W/ESD SPK WLCSP5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 250V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf
POT 100 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf