Nichicon UUJ1A222MNQ6ZD
UUJ1A222MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1A222MNQ6ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUJ1A222MNQ6ZD.pdf
Availability of UUJ1A222MNQ6ZD
QUANTITY
UUJ1A222MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1A222MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1A222MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1A222MNQ6ZD
Related LinksUUJ1A22, UUJ1A222MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1A222MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUJ1A222MNQ6ZD
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
IGBT MOD 6PAC 1400V 75A H SER datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 9A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf