Recom Power R0.5Z-1205/H
R0.5Z-1205/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1205/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-1205/H.pdf
Availability of R0.5Z-1205/H
QUANTITY
R0.5Z-1205/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1205/H
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1205/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1205/H
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-1205/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1205/H Details Description
Related parts for R0.5Z-1205/H
CAP CER 560PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT ORG 15AU datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC BUS TXRX 16BIT TRI-ST 48TSSOP datasheet.pdf
KIT REF DESIGN NETWORK FOR P1010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D4N-2D32R datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf