Recom Power R0.5Z-1205/P
R0.5Z-1205/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1205/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-1205/P.pdf
Availability of R0.5Z-1205/P
QUANTITY
R0.5Z-1205/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1205/P
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1205/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency50%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1205/P
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-1205/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1205/P Details Description
Related parts for R0.5Z-1205/P
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf