Recom Power R0.5Z-1215
R0.5Z-1215 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1215
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-1215.pdf
Availability of R0.5Z-1215
QUANTITY
R0.5Z-1215 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1215
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency62%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1215
Related LinksR0.5Z, R0.5Z-1215 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1215 Details Description
Related parts for R0.5Z-1215
IC TXRX RS485/RS422 60V 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE UNIT 208-PBGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 36K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf