Recom Power R0.5Z-2412-R
R0.5Z-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-2412-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-2412-R.pdf
Availability of R0.5Z-2412-R
QUANTITY
R0.5Z-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-2412-R
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-2412-R Details Description
Related parts for R0.5Z-2412-R
SSD 160GB SCSI datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 270VWM 436.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
Crystal 19.2800MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN CAP FOR 1S-1B-1D RCPT IP61 datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf