APM Hexseal R1/4-20X9/16 2701
R1/4-20X9/16 2701 picture photo
Mfg. Part Number
R1/4-20X9/16 2701
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS 1/4-20
Datasheet Download
R1/4-20X9/16 2701.pdf
Availability of R1/4-20X9/16 2701
QUANTITY
R1/4-20X9/16 2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1/4-20X9/16 2701
Internal Part NumberEIS-R1/4-20X9/16 2701
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSealing Fasteners and Washers
Standard Package1
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesSEELSKREW®
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypePhillips
FeaturesSelf Sealing
Thread Size1/4"-20
Head Diameter0.517" (13.13mm)
Head Height0.175" (4.45mm)
Length - Below Head0.562" (14.27mm) 9/16"
Length - Overall1.050" (26.67mm)
MaterialStainless Steel
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1/4-20X9/16 2701
Related LinksR1/4-20X, R1/4-20X9/16 2701 Datasheet, APM Hexseal Distributor
R1/4-20X9/16 2701 Details Description
Related parts for R1/4-20X9/16 2701
LABEL LSR POLY YEL .30 X .25" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL HS 10-MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 30A 0.235 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
ANTENNA 824-896MHX 3.5DBI N FML datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-16 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf