TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E1X4-24V
R10-E1X4-24V picture photo
Mfg. Part Number
R10-E1X4-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V
Datasheet Download
R10-E1X4-24V.pdf
Availability of R10-E1X4-24V
QUANTITY
R10-E1X4-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E1X4-24V
Internal Part NumberEIS-R10-E1X4-24V
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Coil Current-
Coil Voltage24VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VAC
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power-
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E1X4-24V
Related LinksR10-E1, R10-E1X4-24V Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-E1X4-24V Details Description
Related parts for R10-E1X4-24V
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 3POS OR datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 550MA 520 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1" H2O 4SIP datasheet.pdf