| Internal Part Number | EIS-R10-E1X8-V350 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | R10 | |
| Packaging | Bulk | |
| Relay Type | General Purpose | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 68.57mA | |
| Coil Voltage | 24VDC | |
| Contact Form | 8PDT (8 Form C) | |
| Contact Rating (Current) | 5A | |
| Switching Voltage | 120VAC, 30VDC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 18 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | - | |
| Operate Time | - | |
| Release Time | - | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Socketable | |
| Termination Style | Plug In | |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) | |
| Coil Power | 1.7 W | |
| Coil Resistance | 350 Ohms | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 75°C | |