TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E1X8-V350
R10-E1X8-V350 picture photo
Mfg. Part Number
R10-E1X8-V350
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 8PDT 5A 24V
Datasheet Download
R10-E1X8-V350.pdf
Availability of R10-E1X8-V350
QUANTITY
R10-E1X8-V350 Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E1X8-V350
Internal Part NumberEIS-R10-E1X8-V350
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesR10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current68.57mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form8PDT (8 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.7 W
Coil Resistance350 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E1X8-V350
Related LinksR10-E1, R10-E1X8-V350 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-E1X8-V350 Details Description
Related parts for R10-E1X8-V350
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LINE FILTER 4.6MH 2.7 IDC COIL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf