Amphenol Industrial GTS030A-32-8S
GTS030A-32-8S picture photo
Mfg. Part Number
GTS030A-32-8S
Brief Description
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
GTS030A-32-8S.pdf
Availability of GTS030A-32-8S
QUANTITY
GTS030A-32-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS030A-32-8S
Internal Part NumberEIS-GTS030A-32-8S
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert32-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS030A-32-8S
Related LinksGTS030, GTS030A-32-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS030A-32-8S Details Description
Related parts for GTS030A-32-8S
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 80CM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NPO 1206 datasheet.pdf