TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E1Y2-115V
R10-E1Y2-115V picture photo
Mfg. Part Number
R10-E1Y2-115V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V
Datasheet Download
R10-E1Y2-115V.pdf
Availability of R10-E1Y2-115V
QUANTITY
R10-E1Y2-115V Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E1Y2-115V
Internal Part NumberEIS-R10-E1Y2-115V
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
Coil Current-
Coil Voltage115VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)86 VAC
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power-
Coil Resistance9 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E1Y2-115V
Related LinksR10-E1, R10-E1Y2-115V Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-E1Y2-115V Details Description
Related parts for R10-E1Y2-115V
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 7-5NS 100BGA datasheet.pdf
025 ECU PLUG HSG ASSY 24P datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W CST3 datasheet.pdf