TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-E1Z4-115V
R10-E1Z4-115V picture photo
Mfg. Part Number
R10-E1Z4-115V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 115V
Datasheet Download
R10-E1Z4-115V.pdf
Availability of R10-E1Z4-115V
QUANTITY
R10-E1Z4-115V Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-E1Z4-115V
Internal Part NumberEIS-R10-E1Z4-115V
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
Coil Current-
Coil Voltage115VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)86 VAC
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power-
Coil Resistance9 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-E1Z4-115V
Related LinksR10-E1, R10-E1Z4-115V Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-E1Z4-115V Details Description
Related parts for R10-E1Z4-115V
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM SMBJ datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 7MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf