TE Connectivity Potter & Brumfield Relays R10-R2P6-V430
R10-R2P6-V430 picture photo
Mfg. Part Number
R10-R2P6-V430
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 3A 24V
Datasheet Download
R10-R2P6-V430.pdf
Availability of R10-R2P6-V430
QUANTITY
R10-R2P6-V430 Order Process
Ship out your order
Specifications of R10-R2P6-V430
Internal Part NumberEIS-R10-R2P6-V430
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesR10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current55.81mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage120VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.4 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 75°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R10-R2P6-V430
Related LinksR10-R2, R10-R2P6-V430 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
R10-R2P6-V430 Details Description
Related parts for R10-R2P6-V430
CONN HEADER 24POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.83"L X 4.25"W datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 18.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf