Hammond Manufacturing R100-200-000
R100-200-000 picture photo
Mfg. Part Number
R100-200-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 7.87"L X 7.87"W
Datasheet Download
R100-200-000.pdf
Availability of R100-200-000
QUANTITY
R100-200-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R100-200-000
Internal Part NumberEIS-R100-200-000
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelR100-200-000.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR100
Container TypeBox
Size / Dimension7.874" L x 7.874" W (200.00mm x 200.00mm)
Height4.724" (120.00mm)
Area (L x W)62.0" (400cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R100-200-000
Related LinksR100-2, R100-200-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R100-200-000 Details Description
Related parts for R100-200-000
CAP FEEDTHRU 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LABEL TERM BLOCK .24"X30' WHITE datasheet.pdf
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNC 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 240MA 2.72 OHM datasheet.pdf
PMI ASSY T-1 LAMP RED INCAND datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf