Hammond Manufacturing R100-204-000
R100-204-000 picture photo
Mfg. Part Number
R100-204-000
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM GRAY 15.75"L X 7.87"W
Datasheet Download
R100-204-000.pdf
Availability of R100-204-000
QUANTITY
R100-204-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of R100-204-000
Internal Part NumberEIS-R100-204-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelR100-204-000.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesR100
Container TypeBox
Size / Dimension15.748" L x 7.874" W (400.00mm x 200.00mm)
Height4.724" (120.00mm)
Area (L x W)124" (800cm)
DesignSplit Sides
MaterialMetal, Aluminum
ColorGray
Thickness-
FeaturesPCB Supports, Watertight
RatingsDIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R100-204-000
Related LinksR100-2, R100-204-000 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
R100-204-000 Details Description
Related parts for R100-204-000
CONN BACKSHELL DB9 DIE CAST datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 75NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HIGH CURRENT M 40A S datasheet.pdf