Recom Power R12P15D/R6.4
R12P15D/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R12P15D/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R12P15D/R6.4.pdf
Availability of R12P15D/R6.4
QUANTITY
R12P15D/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P15D/R6.4
Internal Part NumberEIS-R12P15D/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P15D/R6.4
Related LinksR12P15, R12P15D/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P15D/R6.4 Details Description
Related parts for R12P15D/R6.4
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100M OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 9A 18.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf