| Internal Part Number | EIS-R12P212S/P/X2/R6.4 | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 167mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 6.4kV (6400V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | R12P212S/P/X2/R6.4 | |
| Related Links | R12P212S/, R12P212S/P/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 2923 | SCREWDRIVER SLOTTED 0.8X4MM | datasheet.pdf | |
 | 1-1103416-1 | INSERT MALE 16POS+1GND SCREW | datasheet.pdf | |
 | 346-070-520-204 | CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN | datasheet.pdf | |