Recom Power R12P3.3S/P/R8
R12P3.3S/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R12P3.3S/P/R8
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
R12P3.3S/P/R8.pdf
Availability of R12P3.3S/P/R8
QUANTITY
R12P3.3S/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R12P3.3S/P/R8
Internal Part NumberEIS-R12P3.3S/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxPxx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70 ~ 80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R12P3.3S/P/R8
Related LinksR12P3., R12P3.3S/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R12P3.3S/P/R8 Details Description
Related parts for R12P3.3S/P/R8
MODULE POWER ENTRY SNAPIN SW 2A datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf