General Cable R142FPL1.40.14
R142FPL1.40.14 picture photo
Mfg. Part Number
R142FPL1.40.14
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 14AWG GREEN
Datasheet Download
R142FPL1.40.14.pdf
Availability of R142FPL1.40.14
QUANTITY
R142FPL1.40.14 Order Process
Ship out your order
Specifications of R142FPL1.40.14
Internal Part NumberEIS-R142FPL1.40.14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter-
Shield Type-
Length-
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R142FPL1.40.14
Related LinksR142FPL, R142FPL1.40.14 Datasheet, General Cable Distributor
R142FPL1.40.14 Details Description
Related parts for R142FPL1.40.14
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR SCKT 6POS 3' datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT SILVER datasheet.pdf
CAP 2700 UF 20% 10 V datasheet.pdf