NMB Technologies Corp. R150A3-051-D0790
R150A3-051-D0790 picture photo
Mfg. Part Number
R150A3-051-D0790
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 48VDC
Datasheet Download
R150A3-051-D0790.pdf
Availability of R150A3-051-D0790
QUANTITY
R150A3-051-D0790 Order Process
Ship out your order
Specifications of R150A3-051-D0790
Internal Part NumberEIS-R150A3-051-D0790
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesR and F Series of Large Cooling Fans and Impellers
Video FileNMB's High Power Cooling Fans - R and F Series
3D ModelR150.stpR150.prtR150.sldprtR150.igs
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesR150
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H x 50.8mm W
Air Flow544.0 CFM (15.40m³/min)
Static Pressure6.210 in H2O (1546.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise85 dB
Power (Watts)196.8W
RPM9300 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Current Rating4.1A
Voltage Range30 ~ 72VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R150A3-051-D0790
Related LinksR150A3-0, R150A3-051-D0790 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
R150A3-051-D0790 Details Description
Related parts for R150A3-051-D0790
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 46CKTS 0.062 PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS VERT .4MM SMD datasheet.pdf
RES 245 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf