| Internal Part Number | EIS-YK31325030J0G | |
| Standard Package | 208 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | YK313 | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 25 | |
| Number of Wire Entries | 25 | |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating | 250V | |
| Wire Gauge | 16-22 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | PC Pin | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | Zinc | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Material - Insulation | Thermoplastic | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | YK31325030J0G | |
| Related Links | YK3132, YK31325030J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 150334K630NF | CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC AXIAL | datasheet.pdf | |