Recom Power R15P209D
R15P209D picture photo
Mfg. Part Number
R15P209D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
R15P209D.pdf
Availability of R15P209D
QUANTITY
R15P209D Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P209D
Internal Part NumberEIS-R15P209D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P209D
Related LinksR15P, R15P209D Datasheet, Recom Power Distributor
R15P209D Details Description
Related parts for R15P209D
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 18.67MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
KIT EVAL MAX3989 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 143MA 2.3 OHM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST TO100-10 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMAFLAT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf