Recom Power R15P215D/P/R8
R15P215D/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
R15P215D/P/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
R15P215D/P/R8.pdf
Availability of R15P215D/P/R8
QUANTITY
R15P215D/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of R15P215D/P/R8
Internal Part NumberEIS-R15P215D/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RxxP2xx/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 66mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R15P215D/P/R8
Related LinksR15P21, R15P215D/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
R15P215D/P/R8 Details Description
Related parts for R15P215D/P/R8
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT FINXED 8DB NMALE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.5A 67.5 MOHM datasheet.pdf