General Cable R162FPL1.41.14
R162FPL1.41.14 picture photo
Mfg. Part Number
R162FPL1.41.14
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 16AWG GREEN 1000'
Datasheet Download
R162FPL1.41.14.pdf
Availability of R162FPL1.41.14
QUANTITY
R162FPL1.41.14 Order Process
Ship out your order
Specifications of R162FPL1.41.14
Internal Part NumberEIS-R162FPL1.41.14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter-
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Voltage-
Operating Temperature-
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R162FPL1.41.14
Related LinksR162FPL, R162FPL1.41.14 Datasheet, General Cable Distributor
R162FPL1.41.14 Details Description
Related parts for R162FPL1.41.14
IC DAC LOGARITHMIC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MT SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf