| Internal Part Number | EIS-R1D12-3.33.3/H | |
| Standard Package | 33 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE R1D | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 3V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | -3.3V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 152mA, 152mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 12-SMD Module (10 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |