Recom Power R1DA-091212/P-R
R1DA-091212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-091212/P-R
Brief Description
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R1DA-091212/P-R.pdf
Availability of R1DA-091212/P-R
QUANTITY
R1DA-091212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-091212/P-R
Internal Part NumberEIS-R1DA-091212/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)8.1V
Voltage - Input (Max)9.9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-091212/P-R
Related LinksR1DA-09, R1DA-091212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-091212/P-R Details Description
Related parts for R1DA-091212/P-R
Crystal 38.00053MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 653 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf