Recom Power R1DA-091212/P-R
R1DA-091212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1DA-091212/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R1DA-091212/P-R.pdf
Availability of R1DA-091212/P-R
QUANTITY
R1DA-091212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1DA-091212/P-R
Internal Part NumberEIS-R1DA-091212/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1DA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)8.1V
Voltage - Input (Max)9.9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA, 42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (7 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1DA-091212/P-R
Related LinksR1DA-09, R1DA-091212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1DA-091212/P-R Details Description
Related parts for R1DA-091212/P-R
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BLZP 5.08/09/270LR SN BK BX datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
9P M R/A 370 CLIP M3 830PF datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf