ebm-papst Inc. R1G250-AI13-52
R1G250-AI13-52 picture photo
Mfg. Part Number
R1G250-AI13-52
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 250X89MM 24VDC
Datasheet Download
R1G250-AI13-52.pdf
Availability of R1G250-AI13-52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1G250-AI13-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1G250-AI13-52
Internal Part NumberEIS-R1G250-AI13-52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesR1G250
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 250mm Dia x 89mm W
Air Flow690.0 CFM (19.54m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise74 dB(A)
Power (Watts)85W
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1G250-AI13-52
Related LinksR1G250-, R1G250-AI13-52 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R1G250-AI13-52 Details Description
Related parts for R1G250-AI13-52
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 5.5V RS232 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 1K 32QFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6SON datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 5POS datasheet.pdf
RC NETWORK 25 OHM 200PF 20-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf