ebm-papst Inc. R1G250-AI13-52
R1G250-AI13-52 picture photo
Mfg. Part Number
R1G250-AI13-52
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 250X89MM 24VDC
Datasheet Download
R1G250-AI13-52.pdf
Availability of R1G250-AI13-52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R1G250-AI13-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of R1G250-AI13-52
Internal Part NumberEIS-R1G250-AI13-52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesR1G250
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 250mm Dia x 89mm W
Air Flow690.0 CFM (19.54m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise74 dB(A)
Power (Watts)85W
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range16 ~ 28VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1G250-AI13-52
Related LinksR1G250-, R1G250-AI13-52 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R1G250-AI13-52 Details Description
Related parts for R1G250-AI13-52
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR 6" datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 230MA 2.67 OHM datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 32-LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 15POS RT ANG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SR BTS WW BRS 4 ASY CV datasheet.pdf
IC OR CTRLR BRIDGE RECT 12MSOP datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 850VDC DRAWING T1 datasheet.pdf