Recom Power R1S-1209/P-R
R1S-1209/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1209/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT
Datasheet Download
R1S-1209/P-R.pdf
Availability of R1S-1209/P-R
QUANTITY
R1S-1209/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1209/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1209/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1209/P-R
Related LinksR1S-12, R1S-1209/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1209/P-R Details Description
Related parts for R1S-1209/P-R
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SMV datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf