Recom Power R1S-1509/P-R
R1S-1509/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S-1509/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT
Datasheet Download
R1S-1509/P-R.pdf
Availability of R1S-1509/P-R
QUANTITY
R1S-1509/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S-1509/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S-1509/P-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S-1509/P-R
Related LinksR1S-15, R1S-1509/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S-1509/P-R Details Description
Related parts for R1S-1509/P-R
OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DRVR HI/LOW SIDE 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf