Recom Power R1S12-1215/P-R
R1S12-1215/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-1215/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT
Datasheet Download
R1S12-1215/P-R.pdf
Availability of R1S12-1215/P-R
QUANTITY
R1S12-1215/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-1215/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S12-1215/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-1215/P-R
Related LinksR1S12-1, R1S12-1215/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-1215/P-R Details Description
Related parts for R1S12-1215/P-R
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf