Recom Power R1S12-3.305/P-R
R1S12-3.305/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R1S12-3.305/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT
Datasheet Download
R1S12-3.305/P-R.pdf
Availability of R1S12-3.305/P-R
QUANTITY
R1S12-3.305/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R1S12-3.305/P-R
Internal Part NumberEIS-R1S12-3.305/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R1S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1S12-3.305/P-R
Related LinksR1S12-3, R1S12-3.305/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R1S12-3.305/P-R Details Description
Related parts for R1S12-3.305/P-R
RES 26.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CABLE WIRES TO I/O BLOCK 5M datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 3.3A datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
24V DATA SIGNAL DIN RAIL L - G S datasheet.pdf